اینجا یا جای من است یا جای جناب کدخدا!

خاطره ای از مرحوم حاج سيدهدایت رستگاری (ره)

 آقای حاج سید هدایت رستگاری فرزند آقاسید محمود تعریف کردند :

زمانی که ما جوان بودیم قضیه طنز و فکاهی در سانیچ رخ داد که بعدها به گوش ما هم رسید و آن قضیه از این قرار بود که :

برادر خانم یکی از کدخداها و خان های سانیچ با دامادشان (شوهر خواهر خود) بر سر مساله ای اختلاف پیدا می کنند و کدخدای ظالم در حق برادر زن از هیچ آزار و اذیتی  فرو گذار نمی کند و هر ظلمی از دستش بر می آید در حق وی روا می دارد، برادر خانم هم روزی که مسجد محل بسیار شلوغ بوده، بین وعظ و خطابه دو واعظ بر می خیزد و می گوید : ایهاالناس امروز می خواهم از کرامات جناب کدخدا چیزی که به چشم خود دیده ام را برایتان تعریف کنم. و سپس شروع می کند به تعریف کردن :

ایهاالناس! دیشب خواب رفتم و در خواب دیدم جناب کدخدا از دنیا رفته اند، ما هم بنا بر فریضه شرعی و سنت اسلامی پیکر ایشان را غسل دادیم، کفن کردیم ، تشییع نمودیم و برای دفن آن را به امامزاده جعفر یزد بردیم تا ایشان را در آن بقعه مبارکه دفن کنیم. اما همین که خواسیتم تابوت را زمین بگذاریم، ملائکه موکل بر امامزاده به ما گفتند: شان کدخدا از این بالاتر است که در امامزاده جعفر دفن شود ، بدن را به قم ببرید و در آنجا بخاک بسپارید ، بدن را به قم آوردیم و پس از طواف همین که خواستیم بدن را دفن کنیم باز فرشتگان الهی به ما گفتند شان کدخدا از این ها افضل است ایشان را به مشهد ببرید، بدن را برداشتیم و به مشهد امام رضا(ع) آمدیم. (شاهدان عینی می گفتند در حالی که برادر خانم مشغول تعریف خواب بوده،اشک در چشمان کدخدا حلقه زده بود و دائماًزیرلب تکرار می کرده بروید نیت تان را خالص کنید).

بدن را دور ضریح آقا طواف دادیم و هنگامی که آماده دفن بدن شدیم فرشتگان موکل حرم به ما گفتند شان کدخدا از این مکان شریف هم بالاتر است، بدن را به کربلا ببرید، در کربلا هم همین گونه شد و نهایتاً گفتد تنها جایی که شان جناب کدخدا است حرم حضرت رسول ا... در مدینه است بدن را با هزار رحمت برداشتیم و آن را به مدینه منوره می باشد ، پس بدن را  آوردیم مدینه و همین که خواستیم بدن را در روضه منوره پایین پای رسول ا...(ص) دفن کنیم، دیدیم جناب خلیفه دوم در حال خروج از درب حرم است. از وی پرسیدیم جناب خلیفه کجا می روید؟!

خلیفه جواب دادند شنیده ایم جناب کدخدا فوت شده و قصد دارید بدن را پایین پای پیامبر اکرم (ص) دفن کنید، حال که اینطور است دیگر من باید بروم، اینجا یا جای من است یا جای جناب کدخدا!

طباطبا
شجره نامه
کرامات
خاندان
علمای یزد
پایگاه های مذهبی
قصص
مقالات
زندگي نامه
خاطرات
پيوندها
نگارخانه
تماس با ما
صفحه اصلی
آرشیو

 

 

 

 

 

کليه حقوق  سایت متعلق به مدير سايت بوده و هر نوع برداشت از آن  شرعا و قانونا تنها با ذکرمنبع مجاز است