درجلد اول کتاب مفاخر یزد صفحه 432 چنین آمده است :

سيّد هاشم طباطبايي يزدي

عالم ديني

تولّد: نجف،1320 ق

درگذشت: تهران،1395 ق

حجّت الاسلام و المسلمين سيّد هاشم طباطبايي يزدي نجفي(tabatabayi ye yazdi ye najafi, seyyed hashem) فرزند سيّد عبدالحي بن سيّد ابوالقاسم بن سيّد سامع از عالمان ديني يزد در سدة 14 ش.

پدرش آيت الله سيّد عبد الحي طباطبايي (م:1348 ق) نيز از عالمان بزرگ يزد بود.سيّد هاشم در سال 1320 ق در نجف متولّد شد.پس از فراگيري سطوح نزد حجج اسلام شيخ عبدالحسين رشتي و شيخ غلامحسين قمي و آيت الله حاج ميرزا آقا شيرازي، در حوزة درس خارج آيت الله العظمي آقا ضياء الدّين عراقي شرکت جست و مدّ تي از محضر وي بهره برد. وي از بسياري از مراجع معظم تقليد چون آيات عظام حاج شيخ عبدالکريم حائري يزدي ، سيّد ابوالحسن اصفهاني و سيّد حسين بروجردي ، اجازاتي در زمينة امور حسبيّه و ساير امور شرعي دريافت داشت.طباطبايي پس از چندي همراه پدرش که به علّت بروز کسالت و به امر آيت الله العظمي سيّد محمّد کاظم طباطبايي يزدي، قصد عزيمت به يزد را داشت ، رهسپار آنجا شد و به تبليغ دين و ترويج احکام اسلامي همّت گمارد. بعضي مواقع نيز در مجلس درس حاج ميرزا سيّد علي حاضر مي گشت. وي همچنين در يزد اقامة جماعت را به جاي پدرش بر عهده داشت و کتابهاي تهذيب المغني ، رسالة نوروزيه ، جامع الشّتّات ، کتاب الادعيه و گلزار نجفي از تأليفات اوست.

طباطبايي در اواخر عمر به تهران رفت ودر آنجا به اقامة جماعت پرداخت. وي دانشمندي عادل و مورد اعتماد و عنايت مردم بود و سر انجام در شعبان 1395ق در 75سالگي درگذشت و در شهر قم به خاک سپرده شد.

 منابع : النجوم المسرد: 208 ، گلزار نجفی ، مقدمه ، ک- ن ،نقباء البشر ، 4 :1093 ، گنجینه دانشمندان ، 7 : 446 

طباطبا
شجره نامه
کرامات
خاندان
علمای یزد
پایگاه های مذهبی
قصص
مقالات
زندگي نامه
خاطرات
پيوندها
نگارخانه
تماس با ما
صفحه اصلی
آرشیو

 

کليه حقوق  سایت متعلق به مدير سايت بوده و هر نوع برداشت از آن  شرعا و قانونا تنها با ذکرمنبع مجاز است